Dok sam bio mali jako sam volio slatko, poslije toga imao sam dugi period da nisam konzumirao previše slatkog i onda sam zadnje vrijeme shvatio kako stalno nešto slatko grickam uz dodatak obaveznog deserta kada jedem vani (što je jako često). Vidio sam da mi ne odgovara taj nagli rast pa pad razine energije i da se generalno ne osjećam dobro kada stalno jedem takvu hranu.
Na ovaj izazov sam se odlučio kako bih generalno poboljšao svoje zdravlje kroz smanjenje konzumacije dodanih šećera i fokusirao sam se na prirodne proizvode. Super mi je što sam se povezao s tvrtkom A1 – all natural koja ima isti način razmišljanja kao i ja i koja mi je olakšala ovaj proces s proizvodima. Oni na našem tržištu predstavljaju najbolje prirodne i ekološke proizvode. Svakako provjerite njihov webshop da vidite što sve fino nude. Ono što je možda najvažnije vjeruju da je balans ključan što kod bilo kakve promjene može napraviti ogromnu razliku.
Dodani rafinirani šećer može osim očitog debljanja utjecati na upale, hormonalni disbalans, glavobolje, loše stanje kože i razvoj dijabetesa. Naravno ovo se neće dogoditi preko noći, ali stalnim konzumiranjem utječemo na to.
Dodanog šećera primjerice ima u:
- gotovom umaku od rajčice i ostalim umacima
- voćnim jogurtima
- čipsu
- gotovim salatama
- konzerviranom povrću
- kupovnom kruhu
- raznim sokovima i vodama s okusom
Vjerujem u generalno poboljšanje, stalni rad na sebi, eksperimentiranje, ali prije svega postupni rast. Zato ovaj izazov i zovem #30DanaZaBolje – to nije nikakav drastičan skok nego lagana i temeljita promjena.
Prva stvar koju sam odlučio napraviti je pronaći nekoliko recepata koji će mi zadovoljiti želju za slatkim u prirodnom obliku (možete ih sve naći na kraju ovog teksta). Ja sam generalno takva osoba da me male promjene potaknu na sve veće zalaganje tako da me cijeli ovaj proces definitivno inspirirao.
Isto tako sam shvatio da mi hidratacija umanjuje želju za slatkim pa sam osim nezaslađenog čaja koji i inače konzumiram uveo kokosovu vodu.
Ono što već dugo radim prilikom predavanja je da mi u torbi uvijek stoji raw bite koji me zasiti i osjećam se nahranjeno, za razliku od grickalica koje su najčešće prisutne u poslovnim prigodama.
- Checkpoint: 10 dana bez dodanih rafiniranih šećera
Jako sam bio ponosan što je prošla trećina procesa mojih 30 dana za bolje. Moram priznati da mi prvih par dana u početku nije bilo jednostavno. Prilikom toga sam zapravo shvatio koliko sam ovisan o šećeru. Kad je prošao određeni period početnog čišćenja postalo mi je puno lakše. Bitno je da cijeli proces prilagodite sebi, primjerice ja sam radio jela koja inače volim jesti. Smatram da mi upravo iz tog razloga sve ovo nije bio problem. Nisam htio ići potpuno drastično, izbaciti potpuno sve oblike šećera, na primjer da ne jedem ni voće. Jednostavno sam to sve prilagodio kako meni odgovara. Da ne dobijete krivu sliku – ovo ne radim zbog gubitak kilograma, nego da vidim kako čišćenje od šećera utječe na moju produktivnost. Već nakon prvih 10 dana vam mogu reći da pozitivno djeluje. Nema više onog osjećaja težine kada pojedem nešto slatko. Sve mi je nekako lakše i poletniji sam.
- Checkpoint: 20 dana bez dodanih rafiniranih šećera
Prošlo je dvije trećine ovog putovanja koje me dovelo na odmoru u Istri. Upravo ovog perioda sam se najviše pribojavao u izazovu. Nisam bio siguran hoću li moći izdržati u situaciji gdje nisam doma i gdje drugi ljudi jedu pokraj mene svašta nešto ukusno i puno šećera, hoću li imati dovoljno snage da odolim iskušenjima. Moram priznati da mi to na kraju uopće nije bio problem kakav sam mislio da će biti. Prvi dan sam tražio način na koji ću sebi pripremati hranu. Kasnije sam se prilagodio situaciji i postala mi je normalna. Rekao bih da je najbitnija priprema. Osigurajte si da u svom domu imate sve potrebne namirnice, kako ne bi dospjeli u situaciju gdje posežete za onom skrivenom čokoladom koju imate na dnu kuhinjskog ormara. Sve skupa, zadovoljan sam cijelim procesom i idemo dalje! =)
- Finalni Checkpoint: 30 dana bez dodanih rafiniranih šećera
Prošlo je, ali nije završilo. Ovaj proces je bio baš super i jako sam sretan što sam ga prošao. Što dalje nakon 30 dana? Definitivno sam odlučio da se ne želim vratiti na staro, ali isto tako da možda u 5% slučajeva mogu pojesti neki desert sa šećerom koji mi odgovara. Jako sam zadovoljan s ovim procesom, ali ne želim ni biti previše strog prema sebi. Sve je nekako u umjerenosti. Pozivam i vas na ovaj izazov, označite sadržaj s hashtagom #30DanaZaBolje, tagirajte javno osobu s kojom ćete proći izazov, prenesite svoje iskustvo i učinite svoj život i zdravlje, svakodnevno barem malo boljim. Ako vam se ovaj izazov svidio komentirajte mi dolje i ako imate prijedlog za idući – javite.
Evo i obećanih recepata koji i vama mogu pomoći za period čišćenja od dodanog rafiniranog šećera, ali i generalno u prehrani. Htio bih samo naglasiti kako nisam nutricionist i kako trebamo svi imati raznovrsnu prehranu, uzimajući u obzir moguće zdravstvene probleme i ograničenja, ali isto tako sada više no ikad vjerujem da moramo jako paziti što unosimo u svoj organizam. Nadam se da sam i vas inspirirao na isto.
Recept proteinski kruh
- 3 jaja
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 mala žlica sode bikarbone
- 1 mala žlica soli
- 1 žlica sezama ili nekih drugih sjemenki
- 500 g svježeg posnog sira
- 250 g sitno rezanih zobenih pahuljica
Sve dobro izmiješati dok smjesa ne postane ujednačena, preliti u kalup obložen papirom za pečenje i peći oko 45 minuta na 170 stupnjeva. Znat ćete da je gotovo kada kruh dobije zlatnu boju.
Recept zobena kaša
- 1/2 male šalice zobenih pahuljica (za 1 porciju)
- 1 i 1/2 mala šalica vode
- 1 mala žlica cimeta
- Dolcedi jabučni slad
- 1 mala žlica d’arbo džema
- borovnice i bademi
Zobene pahuljice staviti u vodu, dodati cimet i kuhati dok se ne zgusne uz stalno miješanje. Zasladiti Dolcedi jabučnim sladom po želji. Dodati 1 malu žlicu d’arbo džema te borovnice i bademe.
Recept nice cream
- 1 zrela banana sa smeđim točkama na kori (za 1 porciju)
- Usitnjeni bademi
- 1 mala žlica arome vanilije
- Coco milk napitak od kokosa
Bananu nasjeći na manje komade i zamrznuti. Bademe usitniti.
Sve skupa obraditi u kuhinjskom multipraktiku ili blenderu na pulse funkciji. Ako predugo miksate dobit ćete rjeđu konzistenciju sladoleda.
Cover fotografija Sharon McCutcheon / Unsplash