LIFESTYLE PODUZETNIK | DIGITALNI NOMAD
t@tomislavpancirov.com

Kako napraviti blog – WordPress vodič za početnike

Blog sam započeo na Mediumu uz vlastitu domenu i do nekog je trenutka sve skupa super funkcioniralo, ali kako je rastao, počeo sam osjećati ograničenja ove blogerske platforme. Konkretno, htio sam imati sadržaj u više kategorija, zasebne statične stranice i detaljniju analitiku. Za odabir WordPressa kao najpopularnijeg rješenja nije bilo previše dvojbe – nema što za ovu platformu ne možete pronaći od vodiča, pluginova do već gotovih primjera. No, kako sam svemu, kao početnik, pristupio?
Iako nisam developer i nemam iskustva s WordPressom, odlučio sam u cijeli proces krenuti samostalno bez angažiranja vanjskih izvođača. Operativna izrada weba nije područje u kojem namjeravam graditi svoj posao, ali sam želio cijeli ovaj projekt provesti od početka do kraja uz pomoć svoje asistentice. Valjda je to bila digitalna verzija onog da nešto napraviš svojim rukama – što ima smisla kada se radi o nečem toliko osobnom poput bloga.
Prvi je korak bilo istraživanje WordPressa i odluka da idem na zaseban hosting uz WordPress.org (WordPress.com s druge strane nudi mogućnosti besplatnog i plaćenog hostinga uz razne mogućnosti i ograničenja, više o tome možete pročitati u vodiču na Netokraciji.
Odabir prave teme
Zatim smo došli do odabira teme – plaćene ili besplatne. Iako besplatnih tema ima mnogo, one često imaju ograničenu podršku i nadogradnju pa sam se odlučio na plaćenu.
Dosta mi je tema zapelo za oko, ali htio sam da ona koju odaberem ima gotovo isti raspored, paletu boja i funkcije koje ću uz minimalnu adaptaciju moći iskoristiti. Većina plaćenih tema ima više mogućnosti rasporeda pa istražite koja bi vam se najbolje uklopila.
Htio sam da tema ima:

  • dobro prilagođen prikaz na mobilnim uređajima,
  • carousel u kojem će mi se prikazivati istaknuti blog postovi,
  • jednostavan tekstualni popis kategorija,
  • čitke, ali vizualno atraktivne fontove,
  • prikaz statičnih bannera za dijelove bloga koje želim istaknuti,
  • povlačenje Instagram feeda.

Nakon pronalaska teme koja mi odgovara, vidio sam da zajednica koja je izradila CSSIgniter ima opciju doživotnog članstva uz korištenje svih tema i neograničenu podršku za 125 dolara te sam se za to odlučio.
A hosting?
Kod usporedbi hostinga gledao sam razne strane i domaće opcije te sam ipak uzeo domaći Avalon – opet zbog podrške. Kako nemam iskustva u ovom području, htio sam osigurati brzo rješenje ako se bilo kakav problem pojavi. Prva stvar koju su mi savjetovali je kako omogućiti da editiram i pripremam novi TomislavPancirov.com dok se svima ostalima učitava stara Medium verzija – izmjenom Hosts datoteke na računalu koja je samo mene vodila na adresu novog servera.
Ovo je korisno ako već imate blog koji ne želite ugasiti na neko vrijeme dok radite redizajn. Hosting provider mi je instalirao WordPress, poslao username i password i sve je bilo spremno da krenem s uploadom teme koju sam preuzeo u .zip formatu. Većina hosting providera ima pakete prilagođene upravo za WordPress pa njih potražite kada budete uspoređivali ponudu.
Priču o blogu pogledajte i u videu…

 
Prilagodba odabrane teme – i rješavanje poteškoća usput
Sama prilagodba teme išla je jako brzo – čim napravite neku izmjenu, odmah vidite kako će to izgledati na blogu. Kad bi mi se pojavila neka situacija koju sam htio riješiti, samo bih se javio podršci na CSS Igniter forumu i oni bi mi jako brzo odgovorili kako to napraviti, bilo da se radilo o podešavanju nekog plugina ili mijenjanju izgleda nekog dijela bloga unošenjem dodatnog koda. Jako je puno tema pokriveno pa nekad ne morate niti postavljati pitanje, jer je na njega već konkretno odgovoreno, osim toga, ako nešto ne možete sami riješiti, oni će vam se spojiti na admin sučelje nakon što im otvorite profil te sami riješiti situaciju.

Primjerice, nisam nikako u postavkama boja mogao podesiti da mi search box ima samo sivi obrub, već je bio cijeli sivi te se to moralo riješiti dodavanjem koda.
Zatim plugin koji je povlačio moj Instagram feed mi je u desktop verziji stranice bio koristan s desne strane, ali u mobilnoj verziji bi se samo prikazao iznad identičnog plugina koji se nalazi na dnu stranice. Sve ovakve sitnice na kraju značajno utječu na doživljaj stranice.

Statične stranice omogućavaju isticanje nekih područja na blogu – kod mene se radilo o stranicama “Radite sa mnom”, “Digitalna stvarnost YouTube kanal” i “O meni”. Unutar rasporeda teme imao sam dio za ove statične elemente, samo sam trebao stvoriti nove stranice u admin sučelju te ih povezati linkom. Za vizuale sam našao uputu koje rezolucije trebam pripremiti i sve skupa uploadao.

Pluginovi – dodatci osnovnim funkcijama stranice
Od pluginova koji omogućavaju razne dodatke osnovnim funkcijama stranice sam instalirao:

  • Contact form 7 za kontakt formu na stranici i Flamingo za backup unosa ako slučajno ne prođu poruke na mail.
  • Google Analytics Dashboard for WP za analitiku.
  • Loco Translate za prijevode nekih dijelova teme.
  • UpdraftPlus – Backup/Restore za backup cijelog sadržaja bloga na Google Drive. Ako se bilo što dogodi s blogom, dobro je imati backup svega kako ne biste ostali bez sadržaja i dizajna na kojem ste dugo radili. Ovaj plugin omogućava pohranu na više cloud platformi.
  • WP Instagram Widget za povlačenje Instagram feeda.
  • Yoast SEO za analizu svakog unosa u SEO smislu – ovaj vam plugin preporuči bi li post trebao biti duži, biste li trebali ključnu riječ više koristiti itd.

Svi ovi pluginovi su besplatni (iako postoje i plaćeni), a možete im pristupiti iz WordPress admin sučelja. Pazite koje pluginove koristite i isključite one koji vam nisu bitni jer vam previše pluginova (pogotovo loših) može usporavati pa čak i srušiti cijelu stranicu.
Nakon što je sve postavljeno, ostao je dio manualnog prebacivanja svih starih blogova na novu platformu. Medium ima izvoz svih blogova, ali pluginovi koji su trebali omogućiti automatski uvoz nisu radili. Za svaki blog post je podešen isti permalink koji sam imao na Mediumu kako bi za sve podijeljene sadržaje veza i dalje radila.
Zadnji korak bio je usmjeravanje GoDaddyja, gdje sam kupio domenu, na novi hosting umjesto na Medium – ako niste sigurni što napraviti, oko ovih postavki vam može pomoći vaš hosting provider. Kako imam Google Suite preko kojeg koristim e-mail sa svojom domenom, na novom sam hostingu u cPanelu morao podesiti MX Entry postavke i nadati se da će sve funkcionirati, što je na moju radost stvarno bio slučaj. 🙂
Na novom blogu planiram proširiti teme, pisati više o lifestyle poduzetništvu i digitalnom nomadstvu te ga dodatno povezati sa svojim YouTube kanalom. Ono što mi je najbitnije je da sada nemam više nikakvih ograničenja – bilo kakva izmjena na blogu se može riješiti pluginom ili par linija koda. Razmišljate li o izradi vlastitog bloga, ovo je avantura koju bih vam svakako preporučio, nešto tako važno kao svoj osobni digitalni kanal morate do najmanjih detalja kontrolirati.
 
Originalno objavljeno na Netokraciji

You might be interested in …

2 komentara

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)