LIFESTYLE PODUZETNIK | DIGITALNI NOMAD
t@tomislavpancirov.com

Jeste li vizualizirali i ispunili svoje ciljeve za 2015. godinu?

Izvor: Acro GOAL ACHIEVER™ www.instagram.com/acrossthegoals
Živimo u vremenu u kojem istovremeno imamo svega previše i svega premalo. Imamo previše informacija, previše notifikacija, previše raznih fokusa, toliko da uopće nemamo fokusa, premalo učimo iz svih tih informacija, premalo saznajemo iz notifikacija, premalo smo svjesni.
Živimo u vremenu kada nam je cijela globalna baza znanja dostupna gotovo besplatno, a gotovo je ne iskorištavamo. Moramo naučiti upravljati tokovima informacija, jer će inače oni upravljati s nama. Sve nas to dovodi do kraja godine i postavljanja ciljeva.
Ako vas sada pitam kako biste ocijenili 2015. godinu, na čemu bi bio temeljen vaš odgovor? Naravno, dio odgovora će biti subjektivan, ali bitno je imati i objektivan dio odgovora. Ciljevi nam omogućavaju da usmjerimo svoju energiju i rad u nekom smjeru, daju nam fokus. Većina je upoznata s akronimom SMART ciljeva — Specific/specifičan, Measurable/mjerljiv, Attainable/ostvarljiv, Realistic/realan, Time-bound/vremenski ograničen. Problem koji ja osobno imam s tim ciljevima je ovaj realan dio. Osnovna definicija pridjeva realan je:
a. koji postoji u stvarnosti; stvaran, istinit, zbiljski [realno stanje] b. koji je uzet iz života, utemeljen na iskustvu; pravi, istinski [realan problem] c. fil.koji objektivno i zbiljski postoji, neovisno o ljudskom mišljenju i spoznaji, opr. idealan
Jednostavno, stvari koje trenutno smatram realnim mi nisu dovoljno motivirajuće i znam da ću prije ili poslije to samo odraditi i da neću iz tog cilja izvući nikakav poticaj. Umjesto ovog realan, ja želim da moj cilj bude baš suprotno od toga — idealan. Ali isto tako za nešto što želimo idealno postići bitno je imati ostale smjernice kojima nas taj akronim vodi.

Vizualizacijom do postizanja ciljeva

Nakon što smo definirali cilj, vizualizacija je jako moćan alat koji nam omogućava da ono što želimo ostvariti u budućnosti osjetimo već u sadašnjosti. Morate samo zamisliti ostvarenje tog cilja i trenutak u kojem ste toga svjesni.

  • Za početak definirani cilj gledajte pozitivno, ako recimo želite napredovati na poslu zamišljajte sve kao da ste na novoj poziciji, a ne negativno, kako ste se riješili postojeće pozicije i trenutnih problema.
  • Bitno je imati izrazit fokus za vrijeme vizualizacije — isključite sve uređaje, maknite sve distrakcije i budite svjesni.
  • Zatim pokušajte što je moguće više detalja vidjeti u svom stanju ostvarenja željenog cilja (u ovom slučaju dobili ste željeno promaknuće na poslu)— u kakvom se prostoru nalazite, što nosite, koji miris osjetite, koje piće pijete, kako se odlično osjećate u svemu tome. Svaka sitnica koju zamislite vam pomaže da se dodatno približite svom cilju.
  • Kada ste došli do tog osjećaja zadovoljstva jer ste postali svjesni da je vaš cilj ostvaren, uhvatite se za njega i pokušajte se dovesti u to stanje svakodnevno. Što više radite na svojoj vizualizaciji to ćete više u svakodnevnom životu podsvjesno nalaziti rješenja za realizaciju svojih ciljeva. Sigurno ćete se prije ili kasnije naći u situaciji da vam se ostvarenje vašeg cilja čini jako daleko i možda čak nemoguće, ali tada se trebate podsjetiti upravo onog osjećaja do kojeg ste došli vizualizacijom kako bi se ponovo doveli u pravo raspoloženje.

A alati?

Ja svoje ciljeve i vizualizacije zapisujem u običan rokovnik (iako postoje i naprednije verzije poput Acro rokovnika). Odvojeno navodim detaljne ciljeve te potom opisujem vizualizacije vezane za određen cilj. Ima nešto u pisanju rukom i postojanju analognog zapisa, ali s druge strane želim sve svoje ciljeve imati uvijek dostupnima gdje god bio da se jednostavno podsjetim što mi treba biti u fokusu. Kod digitaliziranja tih podataka koristim One Note, bilo da prepišem bilješke ili ih unesem fotografiranjem s Office Lensom.
https://www.youtube.com/watch?v=UvvPxwyu3tE
Platforma koja vam može pomoći sa stvaranjem navika kako bi došli do svog cilja je Coach.me — na njoj postavite željene zadatke u određenim vremenskim intervalima i pratite napredak. Ova gamifikacija navika omogućava vašim prijateljima, ali i neznancima na platformi, da vas potiču na promjene koje želite. Praćenje navika je besplatno te imaju web, Android i iOS aplikaciju, ali i program s plaćanjem u kojem dobijete podršku trenera.
Za stvaranje i praćenje vizualizacija je praktično koristiti i Pinterest. Napravite board po cilju te postavite vizuale koji će vas na njega podsjećati, od najmanjih detalja do šire slike. Ukoliko ne želite da ostali vide vaš cilj, pazite da board bude privatan.
Kako bi dodatno povećali osjećaj prilikom vizualizacija možete pronaći odlične tematske playliste na 8tracks. Potražite ih po opisu, a kasnije možete naći dodatne putem tagova uz playlistu koju slušate.

Nebrojeno sam si puta u životu dokazao da ciljevi i vizualizacije funkcioniraju, ma koliko se god cilj u trenutku činio nerealnim, odnosno idealnim. Kada ispunite prvi cilj s ovom tehnikom, svaki idući je lakše ostvariv jer ste vidjeli što je moguće, samo se morate odlučiti gledati na to na pozitivan način.
Koristite li vi neke posebne aplikacije ili metode za postavljanje ciljeva i vizualizaciju? Komentirajte!
Originalno objavljeno na Netokracija.com

You might be interested in …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)